Kościelne obchody 80. rocznicy tragicznych wydarzeń na Wołyniu

W dniach 7-9 lipca odbędą się kościelne obchody 80. rocznicy tragicznych wydarzeń na Wołyniu.
7 lipca, w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie, o godz. 11, odbędzie się Nabożeństwo „Przebaczenia i Pojednania”, w którym wezmą udział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, i abp Блаженніший Святослав, arcybiskup większy kijowsko-halicki, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.


Podczas tego Nabożeństwa zostanie podpisane wspólne oświadczenie. Po Nabożeństwie, o godz. 12:30, planowana jest konferencja prasowa w Domu Arcybiskupów Warszawskich z udziałem przewodniczącego KEP i abp. Szewczuka. Po zakończeniu konferencji prasowej delegacja polsko-ukraińska uda się w pielgrzymkę przebaczenia i pojednania do Ukrainy. W związku z tymi obchodami, gościem specjalnym spotkania był ks. mitrat Stefan Batruch, prezes Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza i proboszcz Parafia Greckokatolicka w Lublinie.

– Dlaczego po raz kolejny wracamy do kwestii pojednania i przebaczenia miedzy narodem ukraińskim i polskim? Dlatego, że wciąż wiele osób nosi w związku z tym wewnętrzną ranę. Pojednanie wymaga cierpliwości i pokory; nie powinno być powierzchowne – mówił ks. mitrat Stefan Batruch. Jak podkreślił, w związku z toczącą się wojną wielu Ukraińców zwróciło się z prośbą o pomoc właśnie do Polaków, którzy tej pomocy udzielili i solidaryzują się z Ukrainą, choć wielu wciąż zmaga się z bólem i poczuciem niesprawiedliwości. Wciąż trzeba się modlić o przebaczenie i pojednanie.

Zdjęcia ze strony Konferencji Episkopatu Polski